Jak pielęgnować róże pnące?

Jak pielęgnować róże pnące?

Róże pnące to rośliny, które dość dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko, podłoże oraz podparcie, a także odpowiednio nawieziemy i poświęcimy im nieco czasu, odwdzięczą się nam niepowtarzalnym pięknem i urzekającym zapachem kwiatów.

Stanowisko, podpory i podłoże dla róż pnących

Róże pnące lubią słońce, dlatego doskonale czują się na wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Żeby pięknie kwitły i nie chorowały, lepiej zapewnić im stanowisko przewiewne niż całkowicie osłonięte od wiatru, mając jednak na uwadze, że rośliny źle znoszą przeciągi.

Pnącym różom należy zagwarantować również solidne podpory – róże nie potrafią się piąć po ścianach jak bluszcze czy powojniki. Trzeba im także zapewnić odpowiednią glebę. Najlepiej w miejscu gdzie zamierzamy wysadzić sadzonki róż pnących, wymienić substrat na nowy. Należy zaznaczyć koło o średnicy około 0,5 m (środek koła stanowi sadzonka) i zrobić wykop na głębokość również 0,5 m. Do dołu wsypujemy mieszankę odznaczającą się:

  • wysoką przepuszczalnością;
  • średnią zwięzłością;
  • dużą zawartością składników pokarmowych;
  • neutralnym odczynem pH.

Pielęgnacja róż pnących

Róże pnące nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak są dość podatne na choroby, zwłaszcza grzybowe, dlatego uprawiając je trzeba przestrzegać kilku zasad:

  • podlewanie – obfite zaraz po posadzeniu, wyłącznie rano lub wieczorem, należy uważać, żeby nie moczyć liści – róże szybko wówczas zapadają na choroby grzybowe;
  • nawożenie – jest konieczne, ponieważ róża pnąca ma wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Regularne nawożenie powinno być realizowane przede wszystkim za pomocą kompostu. Zbyt duże ilości nawozów mineralnych szybko prowadzą do osłabienia rośliny i chorób;
  • przesadzanie – jeśli uprawiamy różę pnącą w doniczce, należy ją przesadzić co 2-3 lata, najlepiej wiosną;
  • przycinanie – róże pnące wymagają regularnego przycinania, żeby zachowały mocny wzrost i pięknie kwitły. Czas i intensywność przycięć zależą od gatunku i odmiany róży.
  • zimowanie – wszystkie róże pnące wymagają okrycia na zimę – w tym celu na ziemi tworzy się kopczyk osłaniający korzenie, a część nadziemną róży okrywa się włókniną.

Róże pnące – odmiany o najpiękniejszych kwiatach

Bardzo trudno jest wskazać najpiękniejsze róże pnące. Każda odmiana ma swój niepowtarzalny urok i charakter, a ocena jest zawsze subiektywna. Za najbardziej efektowne róże pnące uchodzi ciemnowiśniowa, niemal czarna róża Black Queen, fioletowo-niebieska Indigoletta, obficie obsypana białymi kwiatami Climbing Iceberg czy intensywnie czerwona Paul’s Scarlet.

Będąc początkującym hodowcą róż, decyzję o wyborze sadzonek warto podjąć kierując się jednak nie tylko popularnością odmiany, wyglądem dorosłych roślin czy kolorem kwiatów, lecz również, a być może przede wszystkim, łatwością uprawy danej odmiany.

W dobrych sklepach ogrodniczych, takich jak sklep z sadzonkami domisad.pl, prezentowane są zdjęcia dostępnych w sprzedaży roślin w porze kwitnienia oraz opis ich najważniejszych cech. Można więc ocenić samodzielnie, co nam odpowiada i na którą różę się zdecydujemy. Zawsze można też w razie wątpliwości skontaktować się sprzedawcą, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie.

Related posts

Leave a Comment